Podniesienie biustu – co powinno się wiedzieć o tym zabiegu?

Wśród zabiegów dotyczących biustu, głównie słyszymy o jego powiększaniu. Istnieją także inne opcje – pomniejszenie biustu czy jego podniesienie. Na czym polega podniesienie biustu i co powinno się wiedzieć o tym zabiegu przed jego wykonaniem?

Podniesienie biustu znane jest także jako mastopeksja czy lifting biustu. To zabieg chirurgiczny, który pozwala na poprawienie kształtu piersi oraz ich podniesienie. Opadające piersi to częsty problem u kobiet. Jest on związany z utrata jędrności i elastyczności piersi z biegiem lat. Problem dotyczy także kobiet po przebytej ciąży i karmieniu lub w przypadku szybkiej utraty kilogramów.

Zabieg zaliczany jest do chirurgii plastycznej ze względu na poziom ingerencji w ludzkie ciało. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, a po zagojeniu się nacięć może pozostać drobna blizna. Operacja bywa dosyć skomplikowana. Zostaje przywrócony młodzieńczy kształt, lecz czasami wymaga to także przeniesienia brodawki dla jędrnego i naturalnego wyglądu. W niektórych przypadkach jest także możliwość wszczepienia implantów podczas operacji.

Przed wykonaniem operacji niezbędna jest konsultacja z chirurgiem plastycznym, który oceni stan i zleca potrzebne badania. Wykonywane są głównie morfologia krwi, EKG oraz USG piersi. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są: zły stan zdrowia, komplikacje zdrowotne związane z podaniem znieczulenia, zaburzenia krzepnięcia krwi, ciąża czy zakażenia w obrębie piersi.

Wykonywany zabieg może potrwać nawet do 3 godzin. Pacjent poddawany jest ogólnemu znieczuleniu. Podczas operacji usuwany jest nadmiar wiotkiej skóry. Lekarz wykonuje potrzebne nacięcia wokół brodawki oraz modelu gruczoł piersiowy dla poprawy kształtu piersi. Następnie wykonywana jest także korekta umiejscowienia brodawki, zmienia się jej kształt lub wielkość. Z reguły rozmiar piersi po operacji jest o rozmiar mniejszy, a pacjentka może poprosić o wstawienie implantu, aby temu zapobiec.

Podniesienie piersi to zabieg o różnym stopniu skomplikowania w zależności od przypadku. Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego lekarza, któremu będzie można w pełni zaufać.