Jak często myć włosy?

kobieta z czarnymi włosami

Przyjęło się mówić, że „częste mycie skraca życie”. Czy tak samo jest z naszymi włosami? Teoretycznie, szampony zostały wymyślone właśnie dlatego, aby myć je wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Dziś zmierzymy się z kilkoma powszechnymi opiniami dotyczącymi tej dość prostej, lecz zdaje się, że wcale nie jest to tak banalna sprawa, jak mogłoby się wydawać!

Pozorna pomoc

kobieta z mokrymi włosamiPrzede wszystkim, warto zrozumieć, że codzienne mycie włosów to najlepszy i najprostszy sposób na… ich przetłuszczenie! Zdaje się, że społeczeństwo podzieliło się na dwie grupy: tych, którzy robią to codziennie i tych, którzy zastanawiają się nad tym, czy powinni to robić akurat dziś. Co zrobić, aby nie uszkodzić włosów nadmierną pielęgnacją? A może nic nie powinniśmy robić i działać w sposób niezmienny?

Poszukiwanie idealnej opcji

Na samym początku powinniśmy wszyscy przyjąć prostą zasadę, mówiąca o tym, że częstotliwość mycia włosów zależy od ich indywidualnego stanu oraz tego, jak wygląda nasza skóra głowy. Nie możemy przesadzić w żadną stronę, gdyż gdy będziemy myć je za często lub za rzadko, to wcale będzie to dobre! Osoby z objawami łojotoków, czyli ze zwiększona produkcją serum powinny przy swoim codziennym myciu włosów używać szamponów, które wyhamują rozwój bakterii i unikniemy dzięki nim zaczopowywania mieszków włosowych. Natomiast przy problemach z suchą skórą głowy powinny zdecydowanie unikać zbyt częstego mycia włosów, aby nie podrażaniać niepotrzebnie już wrażliwej skóry.

Kosmetyki

3 szampony do mycia włosówNajważniejszym czynnikiem przy myciu naszej głowy jest to jakich kosmetyków używamy na co dzień. Jeżeli naszą codziennością staną się specyfiki z silnymi detergentami w składzie takimi jak SLS czy SLES, to w wypadku włosów przetłuszczających się możemy znacznie pogorszyć całą sytuację. Z jednej strony świetnie czyszczą one brud, lecz bardzo mocno wysuszają głowę. Wysuszona głowa produkuje więcej serum, aby zlikwidować jego braki… i wszystko zaczyna się od początku.

Podsumowanie

Aby odkryć to, jak często powinniśmy myć nasze włosy, powinniśmy eksperymentować i starać się zrozumieć, czego one potrzebują. Jedne osoby poprzez naturę będą musiały robić to codziennie, aby uniknąć nieatrakcyjnego wyglądu, a innym wystarczy zaledwie jedno mycie na kilka dni. Częstotliwość mycia jest kluczem do odkrycia tego, jak sprawić by nasze włosy były piękne i zadbane.