Ból pleców

Mężczyzna podczas badania pleców i kręgosłupa

Dzisiejszy artykuł rozpoczniemy od bardzo ciekawego faktu, który wynika z przeprowadzanych przez lata badań: wielu z nas spędza prawie jedną trzecią swojego życia w pozycji siedzącej. Teoretycznie odczuwamy ulgę, gdy uda nam się usiąść, chociażby na chwilę, jednak należy wiedzieć, że siedzenie jest zabójcze dla kręgosłupa. Co możemy zrobić, aby szerokim łukiem omijać bolesne dolegliwości kręgosłupa i zawsze utrzymywać pełną sprawność naszych pleców.

Cichy zabójca pleców

Mężczyzna cierpiącu przez ból plecówMoże się nam wydawać, że nic nam nie grozi, gdy jesteśmy osobami zdrowymi i wyćwiczonymi. Niestety, najbardziej szkodzącym plecom elementem naszego codziennego życia są…krzesła. Nawet najbardziej aktywny człowiek spędza większość swojego czasu w pozycji siedzącej. Siedzimy w autobusach, przy biurkach i poczekalniach… Czym więcej godzin będziemy spędzać w takiej pozycji, tym szybciej odezwie się ból w naszych plecach.

Nie ignorujmy tego

Nie warto ignorować bólu kręgosłupa! Im bardziej będziemy to robić, tym szybko zrozumiemy, jak druzgocące skutki może on mieć na nasze życie. Tak naprawdę, pozbawia nas on możliwości swobodnego ruchu. Nie możemy wyjść pobiegać, pograć w siatkówkę, czy nawet wnieść zakupów do domu! Proste czynności pokroju ubierania się czy mycia stają się prawdziwym wyzwaniem, gdy nasze plecy będą nam przeszkadzały.

Jak sobie pomóc?

masaż plecówSkoro już i tak siedzimy całe nasze życie, to może warto zadbać o to, aby robić to w jak najlepszy sposób? Zastanówmy się na tym, co musi mieć krzesło, aby było przyjazne dla naszego zdrowia? Wysokość siedziska powinna być taka, aby można na nim usiąść, uginając nogi względem tułowia pod kątem 120 stopni. Oparcie powinno być regulowane, aby zapewniać odpowiednie oparcie dla lędźwi. Dopilnujmy także tego, żeby siadać jak najgłębiej na siedzisku i swobodnie opierajmy nasze ramiona na podłokietnikach. W taki sposób będziemy się męczyć znacznie wolniej.

Podsumowanie

Praca biurowa z pozoru wydaje się prawdziwym odpoczynkiem dla zapracowanego człowieka. Wygodne biurko i krzesło dla wielu jest prawdziwym marzeniem. Warto jednak zrozumieć, że nawet siedzenie może być prawdziwą udręką, zwłaszcza dla naszego kręgosłupa. Już dzisiaj powinniśmy zacząć dbać o nasze plecy, gdyż kto wie, może to nas niedługo złapie prawdziwie przeszywający ból?